Tarasy – znane przez wieki na całym świecie

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Tarasy – znane przez wieki na całym świecie

Tarasy – znane przez wieki na całym świecie

Tarasy to przedmiot marzeń wielu właścicieli domów, a także lokatorów mieszkań. Coraz częściej możemy spotkać je przed domami jednorodzinnymi i na dachach wieżowców. Mogą być duże, małe, stare, nowe, zbudowane z wielu rodzajów drewna, lub z kompozytu drewna… Wydawać by się mogło, że tarasy to wynalazek architektoniczny, który powstał we współczesności. Nic bardziej mylnego! Zapraszamy do poznania historii tarasów.

Taras według słowników języka polskiego ma wiele znaczeń. Może być np. drewnianą ścianą używaną przez husytów do osłony dział, imieniem lub formą ukształtowania ściany skalnej oraz zbocza doliny. W naszym artykule skupimy się jednak na tym tarasie, który jest najbardziej pożądany przez ludzkość. Jak się okazuje, od wielu, wielu wieków.

Ciepłe promienie słońca padające na tarasy w… starożytności!

Wyobraźmy sobie gorący, włoski klimat. Bujna roślinność, upalne słońce, Morze Śródziemne. Wiemy, że to właśnie w Rzymie w czasach starożytności, tarasy były częstym elementem architektury domów. Szerokie, odkryte powierzchnie ogrodzone balustradą były uwielbianym miejscem spędzania czasu wolnego. Warto podkreślić, że tarasy obecne były także w starożytnym Egipcie oraz Grecji.

Nie tylko w Europie – tarasy w architekturze na całym świecie

Budowa tarasów popularna była nie tylko w kulturze europejskiej. Chociaż z Azją kojarzą się nam raczej tarasy ryżowe w Banaue (tarasy rolne na zboczach Ifugao), to architektonika tego obszaru (m.in. tradycyjnych domków jednorodzinnych w Tajlandii) także bogata była w tarasy rekreacyjne.

Tarasy dziś

Współcześnie na całym świecie tarasy zyskały wielką popularność. Są synonimem luksusu, na który pozwolić może sobie prawie każdy. Prócz tradycyjnych tarasów drewnianych, możemy wybrać bardziej ekologiczny kompozyt. Ponadto, projektowanie tarasów uwzględnia niezwykle różnorodne pomysły, które ograniczyć mogą jedynie względy bezpieczeństwa lub finansowe. Warto zdawać sobie sprawę, że przystępując do budowy tarasów, kontynuujemy tradycję, która w naszej kulturze obecna jest już od zarania dziejów. A jak wiadomo, historia zatrzymuje tylko najlepsze pomysły!

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych usług związanych z projektowaniem i budową tarasów!

admin

No Comments

Post a Comment