Taras drewniany, kompozytowy czy betonowy – co wybrać?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Taras drewniany, kompozytowy czy betonowy – co wybrać?

Taras drewniany, kompozytowy czy betonowy – co wybrać?

Osoba, która chce zamontować na swojej działce przydomowy taras, musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Podstawowe z nich dotyczą wielkości tarasu i miejsca jego ulokowania. Równie istotne jest jednak wybranie materiału, z którego ma on być wykonany. Jakie zalety i wady mają tarasy drewniane, kompozytowe oraz betonowe? Odpowiadamy.

Tarasy drewniane, czyli naturalne piękno na działce

Gdybyśmy przydomowe strefy wypoczynkowe mieli oceniać tylko na podstawie estetyki, tarasy drewniane zebrałyby prawdopodobnie najwyższe noty. Nie ulega wątpliwości, że taras drewniany urzeka swoim naturalnym wyglądem i ciepłem. Tego typu tarasy sprawdzą się przede wszystkim w przypadku sielskich domostw na wsi, ale dobrze będą wyglądały również na działkach znajdujących się na obrzeżach dużych miast czy w centrum Warszawy.

Tarasy drewniane mają jedną znaczącą wadę, która wynika oczywiście z naturalności materiału. Drewniane deski są nie tylko wrażliwe na czynniki atmosferyczne, ale również na użytkowanie i mogą się odkształcać pod wpływem nacisku. W przypadku tego typu stref wypoczynkowych niezwykle ważna jest zatem regularna i skrupulatna pielęgnacja. Dla części osób może to jednak być zbyt wymagające.

Kompozyt drewna – alternatywa dla naturalnego tarasu

Osobom, które obawiają się, że z powodu ograniczeń czasowych lub braku wiedzy nie sprostają pielęgnacji drewna, polecamy alternatywę, czyli kompozyt drewna. Materiał ten jest połączniem drewna i PCV, PVC lub HDPE. Warto wspomnieć o tym, że kompozyt nie tylko wyróżnia się bardzo łatwą pielęgnacją i odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale także bardzo estetycznym wyglądem.

Szeroki wybór kolorystyczny sprawia, że tarasy wykonane z kompozytu drewna cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością – stosunkowo łatwo bowiem można dopasować je do stylu i kolorystyki budynku mieszkalnego.

A może taras betonowy?

Ciekawym rozwiązaniem może być również taras betonowy. O ile jednak w przypadku tarasu drewnianego mogliśmy mówić o wyjątkowym, atrakcyjnym wyglądzie i wymagającej pielęgnacji, o tyle w przypadku betonu sprawa wygląda odwrotnie.

Taras betonowy może być wykonany z kostki betonowej, mieszanek betonu z kamieniem lub zwykłych, betonowych płyt. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że materiał jest bardzo odporny na czynniki atmosferyczne i praktycznie nie trzeba go pielęgnować. Należy jednak mieć świadomość tego, że betonowy taras sprawia dość surowe wrażenie, przez co może wyglądać jak nieukończony. Niemniej, w niektórych przypadkach – na działkach, gdzie dużą rolę odgrywają kamienne ozdoby – tę wadę można obrócić w zaletę.

admin

No Comments

Post a Comment