Rodzaje desek tarasowych – które wybrać?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Rodzaje desek tarasowych – które wybrać?

Rodzaje desek tarasowych – które wybrać?

PK Construciton to firma posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy i montażu tarasów drewnianych. Każdy projekt zaczynamy od ustalenia z klientem rodzaju materiału, z jakiego taras ma być wykonany. Poszczególne rodzaje desek tarasowych różnią się nie tylko ceną, ale także trwałością i innymi właściwościami. Aby nie pogubić się w tym szerokim asortymencie, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę desek, z których wykonujemy tarasy.

Modrzew syberyjski czy europejski?

Najpopularniejszymi drzewami, z których wykonuje się deski tarasowe, są sosna, modrzew syberyjski i modrzew europejski. Pierwszy materiał powinniśmy odrzucić, bo chociaż jest tani, to cechuje się słabą jakością. Sosnowe drewno jest miękkie, przez co podatne na uszkodzenia.

Wybór między modrzewiem syberyjskim a europejskim nie jest łatwy. Na szczęście – oba materiały cechują się wysoką jakością. Modrzew syberyjski, ze względu na surowe warunki, w których rośnie, jest niezwykle trwałym materiałem, odpornym nawet na ekstremalne zmiany pogody. Modrzew europejski jest także bardzo dobrym materiałem, który może służyć nam przez lata. Jeśli chcemy, aby nasz taras miał nieco ciemniejszą tonację kolorystyczną, wówczas lepiej sprawdzi się właśnie europejska odmiana modrzewia. Różnice kolorystyczne między tymi rodzajami drzew pokazują dwa pierwsze zdjęcia umieszczone w artykule.

Deski tarasowe z drewna egzotycznego

Dlaczego deski z drzew egzotycznych są tak popularne? Czyżby nasz lokalne drzewa nie nadawały się jako materiał na tarasy?

Cedr, meranti, massaranduba, teak, bangkirai, walaba, czy kumaru – te nazwy pobudzają wyobraźnię. To drzewa egzotyczne, które zwracają uwagę pięknym kolorem drewna w najróżniejszych tonacjach, od jasnego, poprzez odcienie czerwieni, aż po ciemny brąz. Drzewa egzotyczne wyróżniają się jednak nie tylko swoim wyglądem, ale też wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Drewno uzyskane z tych roślin cechuje się wysoką zawartością substancji oleistych, dzięki którym nie wchłania wilgoci. Inwazja grzybów i pleśni jest więc zminimalizowana. Ponadto, takie drewno jest twardsze i bardziej odporne na ścieranie – przysłuży się więc długo nawet przy intensywnej eksploatacji.

Alternatywa dla drewna – kompozyt

Alternatywą dla drewna są deski kompozytowe oraz PCV. Kompozyt to produkt całkowicie ekologiczny, a także w pełni odporny na warunki zewnętrzne. Ponadto, nie ulega korozji, nie pęcznieje i jest odporny na działanie insektów. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest łatwość czyszczenia kompozytu. Materiał ten nie wymaga również specjalnej konserwacji.

Dokonując wyboru idealnego materiału na taras, weźmy pod uwagę nie tylko cenę, ale także jego jakość i walory estetyczne. Tylko uwzględniając wszystkie te trzy aspekty, będziemy w pełni zadowoleni.

admin

No Comments

Post a Comment