Jakie drewno na taras?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Jakie drewno na taras?

Jakie drewno na taras?

Osoby planujące budowę tarasu, często zadają sobie pytanie, jakie drewno wybrać? Decyzja może okazać się trudna do podjęcia, zwłaszcza że mamy dość spory wybór drewna, zarówno tego krajowego, jak i egzotycznego. W dzisiejszym artykule postaramy się uporządkować wiedzę na temat tego surowca. Zapraszamy do lektury.

Drewno krajowe

Popularną alternatywą wśród osób, które chciałyby stać się właścicielami pięknego i klimatycznego tarasu, są deski wykonane z krajowego drewna. Możemy wybierać wśród desek sosnowych i świerkowych (dobrze, by były zaimpregnowane ciśnieniowo), a także desek dębowych bejcowanych lub impregnowanych. Jedną z licznych zalet tego surowca jest stosunkowo niska cena, a także wyjątkowy wygląd. Krój słojów świerku czy dębu wspaniale współgra z naturalną architekturą krajobrazu. Minusem jest miękkość drewna i chłonność. Jednakże odpowiednia konserwacja desek pozwoli na długoletnie korzystanie z dobrodziejstw drewnianego tarasu. Najlepiej wybierać oleje do drewna i używać ich dwa razy do roku przed sezonem i tuż po nim.

Drewno egzotyczne

Oprócz surowca krajowego, mamy bogaty wybór drewna egzotycznego. Możemy wybrać ciekawe profile desek tarasowych pozyskanych z masaranduby, bangkirai czy teaku.

Masaranduba znana jest także pod nazwą „pigwica właściwa”. Jej zagłębie mieści się w Nizinie Amazonki. Ciekawą właściwością tego drewna jest kolor, który najpierw przybiera postać jasnej czerwieni, by z upływem czasu przy pomocy promieni słonecznych i tlenu zmienić się w ciemną i głęboką czerwień.

Bangkirai możemy znaleźć w lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej. Jego kolor można porównać do karmelu przeplatanego szlachetną żółcią. By zachować jego pierwotną barwę, należy zatroszczyć się o odpowiednią konserwację desek. W przeciwnym razie może zszarzeć. Ważną zaletą tego drewna jest wysoka odporność na czynniki biodegradacyjne – mikroorganizmy, wilgoć, a także działanie szkodników.

Ciekawą propozycją jest teak. To owoc lasów monsunowych Azji Południowo-Wschodniej. Na barwę teaku składają się różnorodne odcienie – żółcie, jasne i ciemne brązy. To drewno z uwagi na swoje hydrofobowe właściwości było używane do produkcji elementów statków.

 

admin

No Comments

Post a Comment