Jak zadbać o drewniany taras przed i w czasie zimy?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Jak zadbać o drewniany taras przed i w czasie zimy?

Jak zadbać o drewniany taras przed i w czasie zimy?

Niskie temperatury i mniejsza obecność promieni słonecznych świadczą o tym, że niedługo trzeba będzie zacząć myśleć o zimie i związanych z nią konsekwencjach. Wśród nich szczególnie dotkliwe dla naszego drewnianego tarasu mogą być opady atmosferyczne – deszcz oraz śnieg. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zadbać o taras, by gdy wiosną stopnieje śnieg, był jak nowy.

Dokładne oczyszczenie

W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednią czystość tarasu. Powinniśmy tak często, jak to jest potrzebne, usuwać z niego liście, które upadły z drzew. Mimo tego, że dla niektórych mogą być dopełnieniem pięknej jesiennej scenerii, dla drewna tarasu mogą być szczególnie niebezpieczne. Jak wiadomo, drewno jest podatne na procesy biodegradacyjne. Warstwa liści, ukryta pod zaspą śniegu może je zainicjować. Opady organiczne stworzą idealny mikroklimat dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które będą niszczyć strukturę drewna. Jeśli taras znajduje się w pobliżu drzew, zadbaj o usunięcie spróchniałych gałęzi, które przy silnym wietrze mogłyby na niego spaść.

Następnym krokiem jest dokładne umycie powierzchni tarasu. Dzięki temu pozbędziesz się zanieczyszczeń i wyeliminujesz bakterie. Specjalne środki pomogą usunąć grzyby i drobnoustroje. Jest to inwestycja na przyszłość. Pomoże bowiem uniknąć procesu rozkładu desek.

Kontrola poziomu wilgoci desek

Istnieje jedna metoda, dzięki której samodzielnie możesz sprawdzić stan zwilgotnienia tarasu. Spryskaj suche deski wodą i zaobserwuj, czy od razu się wchłoną, czy zostaną na powierzchni drewna. Jeśli krople wody znikną, możesz mieć pewność, że trzeba poświęcić tarasowi więcej uwagi.

Olejowanie

Niska temperatura oraz oddziaływanie wilgoci mogą doprowadzić do licznych odkształceń i deformacji deski tarasowej. Dobrą praktyką jest olejowanie tarasu. Polega ono na nałożeniu warstwy oleju za pomocą szerokiego pędzla na deski. Najlepiej rozpocząć olejowanie, gdy drewno jest suche i uprzednio wyczyszczone.

Olejowanie to bezpowłokowa metoda ochrony tarasu. Pamiętajmy, że olejowanie należy przeprowadzać w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień. Wilgoć powietrza nie powinna przekraczać 80%.

admin

No Comments

Post a Comment