Wodoodporne drewno do tarasu
Taras jest przedłużeniem naszego domu i wyjątkowym miejscem, gdzie chcemy odpoczywać wspólnie z bliskimi bądź odsapnąć w pojedynkę po długim dniu, noże być dodatkiem do wakacyjnego relaksu. Kiedy zdecydujesz się już na jego budowę, szybko zorientujesz się, że taras jest niezastąpioną przestrzenią do codziennego funkcjonowania.
Aby cieszyć się jego użytkowaniem jak najdłużej, musimy zadbać o dobranie wysokiej jakości materiałów. Często jest to naturalne drewno, które daje piękny efekt wizualny. Jednak należy przykładać wagę do wyboru drewna odpornego na kontakt z wodą – w tym artykule przedstawiamy drewno wodoodporne. Zapraszamy do lektury.
Reakcje drewna na wodę
Warto wiedzieć, że drewno samo w sobie zawiera wodę. Im więcej wilgoci w materiale, tym mniej drewno wyciąga jej z atmosfery lub pochłania mniej wody z deszczówki czy roztopionego śniegu. Nabieranie dodatkowej wody sprawia, że drewno nią nasiąka, a w efekcie pęcznieje.
Pęcznienie może prowadzić do popękania drewna, a w skrajnych przypadkach nadmiar wilgoci doprowadzi do gnicia drewna. Wtedy pieniądze zainwestowane w budowę tarasu pójdą na marne, a taras będzie wymagał renowacji lub wręcz całkowitej wymiany drewna.
W drewnie wyróżniamy dwa rodzaje wilgotności, czyli względną i bezwzględną. Ta pierwsza jest istotna dla specjalistów od budownictwa. Oznacza ona stosunek masy wody zawartej wewnątrz drewna do stopnia jego wilgotności.
Pod uwagę bierze się również higroskopijność, czyli skalę, na jaką drewno jest w stanie pochłaniać wilgotność z powietrza czy opadów. Higroskopijność najczęściej różni się zależnie od gatunków drewna wykorzystywanego do budowy tarasu, dlatego specjalista pomoże wybrać to najlepsze.
Do rodzajów drewna o niskim stopniu higroskopijności należy często to z drzew pochodzących z tropikalnych klimatów, gdzie naturalnie występuje wysoki poziom wilgotności – to na przykład drewno teak i iroko. Jednak wśród drzew z klimatu umiarkowanego również możemy wybrać gatunek o odpowiednim stopniu higroskopijności, jak na przykład dąb.
Jak zabezpieczyć drewno przed wodą?
Po wyborze drewna czas na przygotowanie go do użytkowania i dodatkowe zabezpieczenie, dzięki czemu zyskamy całkowitą gwarancję, że drewno nie będzie pęcznieć, pękać i gnić. Istotne jest więc konserwowanie drewna z wykorzystaniem bejcy, olejo-wosku czy specjalnego lakieru. Stworzą warstwę ochronną i uodpornią drewno na różne uszkodzenia. Pomogą także nadać efekt estetycznego wykończenia. Pamiętaj, że drewno naturalne trzeba regularnie konserwować po jego oczyszczeniu.
W zakresie budowy tarasu i wyboru najlepszych materiałów zaufaj profesjonalistom z PK construction.
No Comments