Taras w stylu amerykańskim

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Taras w stylu amerykańskim

Taras w stylu amerykańskim

Zróżnicowanie stylów w świecie designu sprawia, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Nie dotyczy to wyłącznie wystroju wnętrz, ale także architektury elewacji i ogrodów. Nie inaczej jest w przypadku tarasu, który pełni rolę przedłużenia naszego domu i jest niezwykle istotnym miejscem. Jeżeli szukasz inspiracji do wyboru rodzaju tarasu, w tym artykule dowiesz się, czym jest styl amerykański i jak zastosować go w swoim tarasie.

Taras jako zewnętrzna ozdoba domu

Zapewne kojarzysz z filmów typowe amerykańskie domy z suburbiów i przedmieść wielkich metropolii. Działki i trawniki wokół budynków nie są otoczone płotem, co dodatkowo eksponuje samą konstrukcję domu. Często jest ona zwieńczona tarasem, umiejscowionym z przodu domu, przy głównym wejściu do budynku. Dzięki temu taras nie jest wyłącznie zacisznym miejscem, ukrytym i znajomym tylko mieszkańcom domu, ale sferą do wypoczynku, jednocześnie pełniącą funkcję ozdobnej elewacji. Taras to wprowadzenie do całego budynku i nierzadko to właśnie na tarasie, jak i wokół niego, umieszcza się najwięcej roślin czy różnorakich ozdób.

Budujemy amerykański taras – jakie elementy musisz uwzględnić?

Amerykański taras najczęściej nazywamy werandą, czyli porch. Tamtejszy system tarasowy ma kilka podstawowych elementów:

  • Balustrada – najbardziej charakterystyczny element. Ponieważ amerykańskie trawniki przed domem są otwarte, zamiast stawiania płotu stosuje się balustradę, która okala werandę. Klasyczna wersja wykonana jest z drewnianych pionowych słupków i balustrady, jednak często spotykamy balustradę we wzór ażurowany. Balustrada powinna być spójna z rodzajem drewna użytego do podstawy tarasu, lub utrzymana w jasnej kolorystyce – wiele osób decyduje się na pomalowanie balustrady białą czy beżową farbą.
  • Duża powierzchnia – tarasy rozciągają się na całej szerokości frontowej ściany i elewacji domu. Na amerykańskim tarasie ustawiamy stół z krzesłami, fotele bujane, możemy także zawiesić pod zadaszeniem tarasu siedzisko na sznurze czy łańcuchu. Na tarasie powinna także znaleźć się przestrzeń na duże donice z kwiatami i roślinami zielonymi.
  • Zadaszenie – amerykański taras jest zabezpieczony pochyłym zadaszeniem, pokrytym taką samą dachówką jak reszta dachu. Z zadaszenia możemy zwieszać donice z roślinami. Dzięki temu na werandzie możemy relaksować się w sezonie letnim niezależnie od pogody.
  • Kolumny – podtrzymują zadaszenie i łączą je z podstawą tarasu. Muszą mieć taki kolor jak cała zewnętrzna elewacja budynku, dzięki temu stworzymy spójną całość domu o przemyślanym i jednolitym designie.

admin

No Comments

Post a Comment