Taras w okresie przejściowym
Otwarty taras to miejsce, w którym z chęcią spędzimy czas w trakcie upalnych dni. Ochrania, zapewniając cień przed ostrym słońcem, pozwala zrelaksować się w miękkim siedzisku. Kiedy wyposażymy go w stół i krzesła, możemy bez problemu zorganizować letnie coctail party czy spotkanie przy grillu dla rodziny i przyjaciół. Jednak wraz z nadejściem przejściowego sezonu złotej polskiej jesieni musimy odpowiednio zabezpieczyć taras, aby następnego lata cieszyć się jego dogodnościami.
Jakie trudności napotykamy w sezonie przejściowym?
Jak łatwo się domyślić, najwięcej problemów stwarza zmieniająca się pogoda. Chociaż to wczesną wiosną mawiamy: „w marcu jak w garncu”, powiedzenie to pasuje również do okresu od końca sierpnia, aż do samego października. Wrzesień potrafi zaskoczyć nas zarówno upałami, jak i mroźnymi dniami pełnymi deszczu i porywistego wiatru. Dlatego musimy wziąć pod uwagę te czynniki i zaplanować ochronę tarasu w sezonie przejściowym w taki sposób, aby nie martwić się o jego dobry stan. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby we wrześniu wciąż wypoczywać w tej niezwykłej przestrzeni – wystarczy stworzyć jesienną aranżację z wykorzystaniem sezonowych kwiatów i krzewów.
Najważniejsza jest ochrona
Ochrona tarasu powinna być zastosowana odpowiednio do materiałów, z jakich został on zbudowany. To zadanie będzie łatwiejsze, jeżeli wraz z fachowcami zadbaliśmy o wykorzystanie materiałów odpornych na mróz czy wilgoć. Dzięki temu unikniemy problemu pękających płytek ceramicznych czy wilgotniejącego drewna desek. Aby taras był dobrze przygotowany na zimę i nadchodzący sezon, musimy dbać o podstawowy poziom czystości. Regularnie usuwajmy liście, piasek, a w późniejszych miesiącach również śnieg. Nie powinniśmy także pozwolić na zebranie się wilgoci – w tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną dmuchawę, którą samodzielnie osuszymy taras, lub zainwestować w wizytę fachowców, którzy przeprowadzą dokładnie osuszenie. Wszystko zależy od poziomu zawilgocenia.
Aby kompozyt drewna i inne materiały nie poddały się szkodliwym czynnikom zewnętrznym takim jak wilgoć, opady czy skrajne temperatury, powinniśmy je odpowiednio konserwować. Po oczyszczeniu jego powierzchni musimy ocenić, czy niektóre elementy powierzchni nie wymagają wymiany. Jeżeli tak się stało, dobieramy nowe egzemplarze desek czy płytek. Następny krok to dobór preparatów, które zabezpieczą materiał. Deski impregnujemy i olejujemy, a do płytek, betonu lub kamieni wystarczy sam impregnat – należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju środku do każdego z materiałów.
No Comments