Taras nad wodą

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Taras nad wodą

Taras nad wodą

Posiadłości znajdujące się w pobliżu wody, lub takie, na których terenie znajduje się oczko wodne, staw czy jezioro kuszą wiele osób planujących zakup ziemi i wybudowanie domu. Kojący wpływ wody jest znany od lat: nie dziwi więc, że wielu z nas chce mieć możliwość dostępu do wody każdego dnia. Decydujesz się na budowę domu z tarasem zlokalizowanego przy brzegu stawu, jeziora czy oczka wodnego? W naszym artykule znajdziesz kilka porad dotyczących tarasów znajdujących się nad wodą.

Odpowiedni materiał

Wybór drewna czy kompozytu do budowy tarasu zawsze wymaga uwzględnienia takich aspektów jak odporność danego materiału na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Jednak w przypadku tarasu nad wodą materiał budulcowy musi być odporny na wyższy poziom wilgoci, niż poziom standardowy wynikający z opadów deszczu czy wilgoci zawartej w ziemi.

Drewno odporne na kontakt z wodą to na przykład dąb lub drewno z modrzewia. Dlaczego takie rodzaje drewna są polecane do tarasu nad wodą? Cechują się bowiem niskim poziomem zawartości składników o konsystencji oleistej, co zabezpiecza je przed chłonięciem wody. Właśnie z tego powodu modrzew czy dąb są wykorzystywane także do budowy podestów umiejscowionych w stawie czy brzegu jeziora.

Musisz także pamiętać o zabezpieczeniu drewna odpowiednimi preparatami takimi jak bejce, oleje i lakiery. Zabezpieczą drewno przed gniciem i psuciem w kontakcie z wodą, jak również przed ewentualnym odkształceniem.

Taras na podwyższeniu nad wodą

Kiedy posiadasz już odpowiedni materiał, musisz określić, jaką funkcję ma spełniać taras. Chcesz, aby służył Ci do wypoczynku? A może ma pełnić głównie funkcję ozdobną, bez elementów wystroju takich jak meble? Od tego zależy, jakie będzie umocowanie tarasu, a także czy jego fundament i boki będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia. Taras, na którym chcesz wypoczywać wraz z bliskimi, musi być bardziej przestrzenny i umożliwiać rozstawienie mebli bez ryzyka ich zamoczenia i wyniszczenia. Dlatego taras wypoczynkowy przeważnie jest konstruowany na wyższym podniesieniu, niż mały taras na oczku przypominający zwykły podest.

Warto także rozważyć wyposażenie systemu tarasowego nad wodą w markizę z wodoodpornych materiałów, wtedy będziesz mógł wypoczywać na tarasie również w deszczowe dni. Wysoka balustrada pozwoli na udekorowanie tarasu roślinami bez obawy o ich przemoknięcie.

Jeżeli taras ma być połączony na przykład z brzegiem jeziora, należy odpowiednio zaplanować budowę zejścia nad wodę. Powinno być wyważone w stosowny sposób, przydatna może być także balustrada, która pozwoli na bezpieczny chwyt w momencie schodzenia do wody lub na brzeg.

admin

No Comments

Post a Comment