Taras na dachu

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Taras na dachu

Taras na dachu

Marzysz o tarasie, jednak nie posiadasz odpowiedniej przestrzeni w ogrodzie? Taras na dachu będzie doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie. Pozwala posiadaczom niewielkiego metrażu działki stworzyć wyjątkowe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Jest coraz popularniejszy w przypadku budynków wielopiętrowych w miastach, gdzie mieszkańcy mogą nie mieć dostępu do ogrodu. Z pewnością kojarzysz także tarasy w znanych punktach widokowych czy kawiarniane na tarasach wypoczynkowych dla turystów i mieszkańców.

Szczegółowe planowanie

Taras na dachu budynku wymaga stosownych zezwoleń i dokładnego planowania. Nie wystarczy bowiem wyznaczenie przestrzeni i budowa fundamentów. Specjaliści muszą sprawdzić, czy dach jest odpowiedni do rozbudowania, a w przypadku domów jednorodzinnych dachowy system tarasowy może wymagać rozbudowy domu tak, aby budynek utrzymał dobudowaną na górze konstrukcję. Pamiętaj, że w przypadku tarasu na dachu musisz przedłożyć niezbędne dokumenty w urzędzie: należy udowodnić, że konstrukcja będzie miała izolację i efektywny system odprowadzający wodę, który zabezpieczy taras przed ewentualną korozją. Należy także zaplanować miejsce wejścia i zdecydować, czy nie wymaga ono dobudowania stosownej klatki schodowej na piętrze znajdującym się pod tarasem.

Rodzaje tarasów na dachu

Możesz zdecydować się na różne rodzaje konstrukcji:

  • Otwarty taras na płaskim dachu – najprostszy rodzaj, często spotykany na wielopiętrowych budynkach miejskich. Wymaga stworzenia odpowiedniej podstawy, wejścia i izolacji. Reszta to kwestia Twoich indywidualnych preferencji. Możesz ustawić wyłącznie meble, rośliny i inne ozdoby. Taras bez balustrady będzie bezpieczniejszy w bliskim otoczeniu innych budynków. Może spodobać się osobom, które mają do dyspozycji niewielką powierzchnię i chcą maksymalnie zaoszczędzić przestrzeń.
  • Taras z balustradą drewnianą lub szklaną – możesz zdecydować się na balustradę podobną do tej na klasycznym tarasie. Ciekawym rozwiązaniem będzie często wybierana balustrada szklana, która pozwala cieszyć się wyjątkowym widokiem, jaki mamy z dachu budynku. Możesz bezpiecznie wypoczywać na tarasie i jednocześnie podziwiać krajobraz miasta.
  • Taras z balustradą zabudowaną jak pergola – czyli konstrukcja, w której budujemy na podstawie tarasu kolumny podpierające zadaszenie z pojedynczych pali lub desek, podobnie jak w przypadku pergoli stawianej na planie kwadratu lub prostokąta. To świetny sposób na ogród na dachu. Możesz zasadzić rośliny pnące takie jak bluszcz i stworzyć zieloną przestrzeń do wypoczynku.

admin

No Comments

Post a Comment