Taras drewniany, z płytek ceramicznych i z kompozytu – jak zabezpieczyć je przed zimą?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Taras drewniany, z płytek ceramicznych i z kompozytu – jak zabezpieczyć je przed zimą?

Taras drewniany, z płytek ceramicznych i z kompozytu – jak zabezpieczyć je przed zimą?

Szczęśliwi właściciele tarasów, w okresie jesienno-zimowym, zamiast planować rodzinne spotkania przy grillu, raczej myślą o zabezpieczeniu tarasu tak, by przetrwał w idealnym stanie do wiosny. Zabezpieczenie tarasu jest jednak pojęciem szerokim, wszystko zależy od materiału, z którego jest on wykonany. Jak się wkrótce okaże, jeden typ tarasu nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ciekawi, który? 😊

Taras drewniany – zabezpiecz impregnując

Taras drewniany podczas zimy narażony jest przede wszystkim na wilgoć, pleśń i odbarwienia. Zła pielęgnacja może spowodować, że drewno zostanie uszkodzone i nie odzyska dawnego, pięknego wyglądu. Miłośnicy naturalnego drewna powinni więc szczególnie troskliwie zająć się swoim tarasem, zanim spadnie pierwszy śnieg.

Chociaż dziś tarasy powstają raczej z trwalszego drewna egzotycznego, nadal istnieje możliwość, że przy złych warunkach atmosferycznych, drewno nie wytrzyma. W związku z tym pierwszym krokiem, by zabezpieczyć ten typ tarasu, jest impregnacja za pomocą olejów wodnych lub rozpuszczalnikowych. Te preparaty uchronią drewno przed odbarwieniem i ściemnieniem. Pamiętaj, że podczas olejowania temperatura na dworze powinna być na tyle wysoka, by drewno spokojnie wyschło, a olej się nie ściął.

Gdy nadejdzie już sroga zima, zaleca się regularne odśnieżanie tarasu, aby uchronić drewno przed nadmiernym zawilgoceniem, a tym samym możliwością powstania pleśni.

Taras z płytek ceramicznych – silikonowe impregnaty

Taras z płytek ceramicznych tylko pozornie możemy pozostawić bez zabezpieczenia na zimę. Chociaż twardy materiał jest odporny na wilgoć i mróz, ma jeden słaby punkt. W łączenia płytek bez problemu może dostać się woda z topniejącego śniegu. Ta, gdy wniknie w głąb posadzki, może rozsadzić zewnętrzną powierzchnię płytek, a wówczas nie pozostanie nic innego, niż gruntowna i kosztowna naprawa tarasu. Aby tego uniknąć, należy w szczeliny międzypłytkowe zaaplikować silikonowe impregnaty.

Taras z kompozytu – problem z głowy

Taras z kompozytu jest zdecydowanym zwycięzcą zimowego pojedynku. Przetrwa każde warunki atmosferyczne. Jest odporny na wilgoć i mróz i nie będzie potrzebował żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie jesienno-zimowym. Ponadto nawet zalegający całą zimę śnieg nie odbarwi desek i nie sprawi, że kompozyt straci swój pierwotny kształt.

Właściciele tego typu tarasu mogą więc spokojnie czekać na upragnioną wiosnę i planować kolejny sezon tarasowy 😊

admin

No Comments

Post a Comment