Projektowanie tarasów – błędy, które mogą utrudniać eksploatację

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Projektowanie tarasów – błędy, które mogą utrudniać eksploatację

Projektowanie tarasów – błędy, które mogą utrudniać eksploatację

Projektowanie i montaż tarasów wielu osobom wydaje się zadaniem stosunkowo prostym. Być może to właśnie z tego mylnego przekonania bierze się mnóstwo błędów, które są popełniane na etapie projektowania tarasów. Źle dobrane płytki, nieszczelne warstwy izolacyjne, czy złej jakości beton to błędy, które wynikają z chęci oszczędzenia na materiałach lub niedbalstwa osób wykonujących. Dzisiaj jednak skupimy się na prostych błędach, które popełniane są jeszcze podczas wykonywania projektu.

Po pierwsze – taras mały czy duży?

Choć może to wydawać się zaskoczeniem, złe dobranie wielkości tarasu jest jednym z najczęstszych błędów, które później utrudniają jego eksploatację. Należy tu zaznaczyć, ze znacznie częściej taras okazuje się zbyt mały, niż zbyt duży. Wybierając rozmiar strefy wypoczynkowej należy wziąć pod uwagę zarówno liczbę osób, która regularnie będzie z niej korzystać, jak również to, co ma się w jej obrębie znajdować.

Rozmiar tarasu ma także duże znaczenie dla estetyki budynku, dlatego montaż tarasów zawsze powinien przebiegać w odniesieniu do domu – jego rozmiaru i stylu. Mały taras przy dużym budynku może wyglądać karykaturalnie, natomiast strefa wypoczynkowa o powierzchni większej niż dom może okazać się po prostu niepraktyczna.

Gdzie ulokować taras?

Montaż tarasu powinien być uzależniony nie tylko od kształtu domu, ale również od stron świata. Powinien on znajdować się w takim miejscu, by jak najlepiej można było wykorzystać światło słoneczne podczas użytkowania. Jak to wygląda w praktyce? Montaż tarasu najlepiej przeprowadzić od południowo-zachodniej strony budynku.

Co wybrać – schody czy podjazd dla wózka?

Projektowanie tarasów, który mają być praktyczne, powinno obejmować zarówno schody, jak i podjazd dla wózka. Jeżeli jednak taras jest mały lub właściciel nie może pozwolić sobie na schody i podjazd, zdecydowanie lepiej jest postawić na uniwersalny podjazd, który umożliwi łatwe korzystanie ze strefy wypoczynkowej zarówno osobom zdrowym i rodzicom z wózkami, jak również osobom niepełnosprawnym.

Jeśli mimo wszystko decydujemy się na montaż tarasu ze schodami, musimy pamiętać, by były one wygodne. Nie powinny być zbyt wysokie i strome.

Montaż tarasu – brak spadku

Ostatnim z wymienionych przez nas błędów podczas projektowania tarasu jest nie uwzględnienie spadku. Każdy taras – niezależnie od tego, czy znajduje się w centrum Warszawy, czy na wsi – powinien mieć około 2-procentowy spadek na zewnątrz. Umożliwi on odpływ wody opadowej, dzięki czemu nie będzie ona osadzała się na powierzchni wypoczynkowej.

admin

No Comments

Post a Comment