Montaż pergoli w świetle prawa – czy trzeba to zgłaszać?

PKCONSTRUCTION / Uncategorized  / Montaż pergoli w świetle prawa – czy trzeba to zgłaszać?

Montaż pergoli w świetle prawa – czy trzeba to zgłaszać?

Żaden piękny, wzbogacony o drzewka ozdobne, kwiaty i krzewy ogród nie będzie w pełni funkcjonalny bez odpowiednio zaaranżowanego miejsca wypoczynkowego. To właśnie dlatego coraz częściej na działkach pozbawionych tarasu przeprowadza się budowę pergoli. Czy jednak operację taką można wykonać bez odpowiednich zezwoleń? Śpieszymy z odpowiedzią!

Prawo budowlane a działania na działce

Wątpliwości związane z formalnościami dotyczącymi montażu pergoli na ogrodzie biorą się z tego, że wiele na czynności przeprowadzanych na działce potrzebne są specjalne pozwolenia. Legalną wycinkę drzew na terenie nieruchomości można przeprowadzić dopiero po uzyskaniu zezwolenia, formalności mogą być także niezbędne do wykonania montażu ogrodzenia, zezwoleń wodno-prawnych wymagają także baseny i zbiorniki wodne.

Nic więc dziwnego, że budowa pergoli także budzi wiele wątpliwości. Jest to zrozumiałe tym bardziej, że nikt na bieżąco nie śledzi zmian zachodzących w polskim prawie budowlanym. A warto zaznaczyć, że tu spore zmiany wniosła ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o zmianie ustawy prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw nowelizująca przepisy z 1994 roku. Ustawa znosi obowiązek uzyskiwania zezwolenia na budowę określonych obiektów architektonicznych na działce, co znacząco ułatwia jej aranżację.

Budowa pergoli na działce – czy trzeba mieć pozwolenie?

Nic dziwnego, że budowa pergoli budzi wiele wątpliwości – tym bardziej, że współcześnie coraz częściej przeprowadza się ją nie tylko na wsiach i w małych miejscowościach, ale także w centrach dużych miast, takich jak Warszawa czy Poznań, gdzie liczba różnego rodzaju urzędów bywa przytłaczająca.

Pergole należą do elementów tak zwanej małej architektury. Według orzecznictwa sądowego obiekty takie nie mogą mieć charakteru uciążliwego, a ich funkcja powinna być „poboczna” w stosunku do sposobu wykorzystania danej nieruchomości.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawie budowlanym pozwolenie na budowę ani inne formalności nie są wymagane w przypadku pergoli o powierzchni zabudowy poniżej 35m2. Montaż pergoli o większej powierzchni niż 35m2 wymaga natomiast zgłoszenia do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB). Zapis ten nie budzi najmniejszych wątpliwości – budowa pergoli o lekkiej, nośnej konstrukcji nie musi być poprzedzona uzyskaniem specjalnego pozwolenia. Montaż możesz zatem wykonać samodzielnie, zlecić budowę profesjonalnej firmie lub zamówić gotową konstrukcję.

admin

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.