Budowa pergoli czy markizy na tarasie – co wybrać?

PKCONSTRUCTION / Uncategorized  / Budowa pergoli czy markizy na tarasie – co wybrać?

Budowa pergoli czy markizy na tarasie – co wybrać?

Przydomowy taras kojarzy nam się głównie z odpoczynkiem i relaksem w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Nic więc dziwnego, że osoby dysponujące taką przestrzenią dokładają wszelkich starań, by jak najbardziej umożliwiała ona komfortowe spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie zaciemnienie tarasu. W tym zakresie do wyboru są dwa rozwiązania: budowa pergoli lub montaż markizy. Jakie zalety mają oba rozwiązania i na co lepiej się zdecydować? Odpowiadamy.

Markiza – co to i jakie są jej zalety?

Markiza to bardzo popularny rodzaj zadaszenia tarasu w Polsce – można spotkać się z nią zarówno w centrum Warszawy, jak i w domach na wsiach. Jest to zasłona przeciwsłoneczna, którą montuje się na zewnętrznej stronie budynku – służy ona do ochrony tarasu przed promieniowaniem słonecznym. Zaletą markizy jest możliwość regulacji długości zadaszenia, które można dostosować do aktualnych potrzeb. W zależności od modelu markizę reguluje się za pomocą mechanizmu ręcznego, sterującego lub elektrycznego.

Do największych zalet markizy należy skuteczna ochrona przed słońcem oraz aspekty wizualne – zadaszenie to spełnia bowiem również funkcje dekoracyjne. Warto też wspomnieć o tym, że zazwyczaj (choć zależy to również od modelu i jego zaawansowania) założenie markizy jest znacznie szybsze i prostsze od montażu pergoli.

Czym jest pergola i czy warto ją wybrać?

Pergola to – w przeciwieństwie do markizy – rodzaj konstrukcji wolnostojącej. Jest ona złożona z szeregu metalowych lub drewnianych słupków, na których układa się specjalne zadaszenie, czyli kratownicę. Montaż pergoli nie jest najprostszy, ale uzyskany efekt jest najczęściej bardziej imponujący niż w przypadku markizy – pergola jest po prostu bardziej okazała.

Zalety dekoracyjne pergoli są tym większe, że z powodzeniem można ozdobić ją najróżniejszymi roślinami, także pnącymi. A kwestie użytkowe? Markizy gwarantują co prawda osłonę przed słońcem, ale nic poza tym. Pergole natomiast można pokryć specjalną tkaniną odporną na czynniki atmosferyczne oraz osłonić ściany boczne, dzięki czemu uzyskuje się ochronę nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale także przed deszczem czy wiatrem. Z tej perspektywy budowa pergoli wydaje się rozwiązaniem dużo bardziej korzystnym.

Budowa pergoli w Warszawie i okolicy

Rozważając montaż pergoli na tarasie trzeba pamiętać o tym, że najlepiej wyglądają one na dużych powierzchniach, a zaprojektowanie i postawienie konstrukcji nie zawsze jest proste. Dlatego najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalistów takich jak PK Construction, którzy zaprojektują i wykonają budowę pergoli zgodnie z oczekiwaniami klienta. Dzięki temu pięknym i zadaszonym tarasem będzie można cieszyć się przez długie lata.

admin

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.