Czym jest pergola i dlaczego właściciele tarasów powinni ją mieć?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Czym jest pergola i dlaczego właściciele tarasów powinni ją mieć?

Czym jest pergola i dlaczego właściciele tarasów powinni ją mieć?

W czasie projektowania tarasu powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego powstanie, jego solidność, czy ogólne wrażenie wizualne, ale także na kwestię zacienienia. Dzięki właściwemu zadaszeniu będziemy mogli cieszyć się ze spędzania wolnego czasu na tarasie przy niemalże każdej pogodzie. Pergola to jeden z najbardziej korzystnych pomysłów. Dlaczego?

Pergola – co to?

Pergola to konstrukcja, która może stanowić zadaszenie tarasu, może też występować samodzielnie i wtedy staje się częścią ogrodowego krajobrazu. Jej znakiem rozpoznawczym jest ażurowa konstrukcja stworzona ze słupków, kratownicy bądź belek. Decydując się na budowę pergoli, warto zadbać, by surowiec, z którego powstanie, był odporny na działanie czynników atmosferycznych. Za pomocą specjalistycznych substancji będziemy mogli zabezpieczyć drewno także przed ingerencją szkodników i zapobiegać procesom biodegradacyjnym.

Pergola może także zostać stworzona z aluminiowych paneli. One wpuszczą nieco światła, będą lżejsze, jednakże szybko nagrzeją się pod wpływem promieniowania słonecznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć materiały w duchu nowoczesnego, aczkolwiek minimalistycznego eklektyzmu.

Podsumowując – pergola to nic innego jak dach, chroniący przestrzeń tarasu przed wiatrem, słońcem czy deszczem.

Czym możemy przesłonić pergolę?

Na początku warto przypomnieć, w jaki sposób przesłaniać pergolę. W tym przypadku trzeba określić, w którą stronę świata kieruje się nasz taras. Jeśli jest zlokalizowany w stronę południa, powinniśmy zadbać o to, by konstrukcja pergoli była szersza i zapewniała większy cień. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z ekspozycją zachodnią lub wschodnią, warto zatroszczyć się o przesłonę boczną.

W kwestii przesłony pergoli mamy duży wybór. Możemy tego dokonać za sprawą wspomnianych już paneli aluminiowych. Oprócz tego można wykorzystać tkaninę markizową, gumowaną, perforowaną lub poliwęglan. Trzeba przy tym dokładnie sprawdzić, czy ten materiał wykazuje właściwości przeciwdeszczowe i przeciwwietrzne.

admin

No Comments

Post a Comment