Jak wykonać renowację tarasu?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Jak wykonać renowację tarasu?

Jak wykonać renowację tarasu?

Tarasy są ważnymi miejscami w naszych domach. To tam odpoczywamy i spędzamy czas wspólnie z rodziną. Poświęcamy  więc dużo czasu na projektowanie tarasów, ich umeblowanie i ozdobienie. Jednak nie wszystkie elementy tarasu są w stanie przetrwać bez potrzeby odnowy. Dlatego dziś podpowiadamy, czego potrzeba do renowacji tarasu i w jaki sposób ją przeprowadzić.

Przygotowania do renowacji

Podstawą trwałości konstrukcji tarasu jest jego dokładne i odpowiednie wykonanie. Jeżeli będziemy dbać o właściwą renowację i konserwację tarasu, będziemy mogli długo cieszyć się tym wyjątkowym miejscem. Różnice w podejściu do renowacji zależą od rodzaju tarasu, na jaki się zdecydowaliśmy. Tak, jak inaczej przebiega budowa tarasów drewnianych i tych wyłożonych płytkami, tak inaczej przeprowadzimy ich renowację, zależnie od rodzaju. Jeżeli udało nam się zainwestować w solidną budowę na samym początku, być może renowacji będzie wymagać jedynie nawierzchnia tarasu.

Renowacja tarasu wykończonego płytkami

Najpierw musimy ocenić stan płytek. Jeżeli jest dobry, będziemy mogli pozwolić sobie na renowację metodą „płytki na płytki”, czyli po prostu położenie nowych płytek na tych starych. Trzeba pamiętać o tym, by dokładnie wysuszyć całą nawierzchnię przed położeniem nowych płytek. Drobne pęknięcia wypełniamy zaprawą montażową. Całą powierzchnię tarasu wykładamy dwukrotnie płynną folią, która będzie miała działanie izolacyjne.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z wyraźnymi ubytkami i odkształceniami powierzchni tarasu, powinniśmy zdecydować się na zerwanie starej nawierzchni i dopiero wtedy położenie tej nowej. Po skuciu starych płytek skuwamy skruszałe fragmenty podłoża. Powierzchnię możemy wyrównać różnego rodzaju wylewkami czy zaprawami. Przed nami także wybór nowych płytek.

Renowacja drewnianego tarasu

By długo cieszyć się drewnianym tarasem, powinniśmy konserwować go regularnie do 2 lub 3 lata. Drewno należy odpowiednio impregnować. Dbanie o czystość tarasu również zapewni dłuższą trwałość drewna, które zostało użyte do jego konstrukcji. Możemy zdecydować się na czyszczenie ręczne lub mechaniczne. Czyszczenie ręczne za pomocą myjki ciśnieniowej może być nieco bardziej pracochłonne, ale dzięki temu będziemy pewni, że praca została wykonana dokładnie. Czyszczenie mechaniczne przeprowadzają właśnie specjaliści, kiedy na naszym tarasie są zabrudzenia, z którymi czyszczenie ręczne sobie nie poradzi.

Przed nami jeszcze szlifowanie desek i ich olejowanie. A dobrze przeprowadzona renowacja to klucz do trwałości tarasu.

admin

No Comments

Post a Comment