Jak wygląda montaż tarasu?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Jak wygląda montaż tarasu?

Jak wygląda montaż tarasu?

Taras powinien być przedłużeniem domu – przestrzenią, która funkcjonuje jak dodatkowe pomieszczenie, umiejscowione w ogrodzie. Dlatego jego montaż jest niezwykle istotnym etapem. To dzięki dobrze przeprowadzonemu montażowi będziemy mogli cieszyć się użytkowaniem tarasu przez długi czas, a także zyskamy możliwość udekorowania i wyposażenia go według własnych potrzeb. Aby móc sprawować pieczę nad procesem wznoszenia tarasu, warto widzieć, jak wygląda budowa tarasu z drewna – więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

Budowa tarasu – na istniejącej podbudowie lub od zera

Przed budową musimy zdecydować się na wybór konkretnego tworzywa lub materiału: możemy wybrać kompozyt drewna, deskę PCV lub konkretny rodzaj naturalnego drewna, jak drewno z jesionu, modrzewia, dębu i wiele innych rodzajów.

Pierwszy etap budowy i montażu tarasu zależy od tego, czy mamy już gotową podbudowę, czy też wykonawca tarasu będzie musiał zbudować go od zera, łącznie z fundamentami. W pierwszym przypadku musi istnieć podbudowa, taka jak gotowa wylewka betonowa, kostka brukowa lub inna konstrukcja, z kolei w przypadku montażu od zera na gołym gruncie, wykonawca na początku stworzy podstawę w postaci słupów betonowych – będą one ustawione punktowo, tak, aby stworzona konstrukcja była stabilna i gwarantowała odpowiednie utrzymanie dla całości tarasu.

Po stworzeniu fundamentu – wybór sposobu montażu

Istnieje kilka sposobów montażu tarasu, częściowo zależy to od wybranego przez nas rodzaju tworzywa do wzniesienia konstrukcji tarasowej. Poniżej przedstawiamy podstawowe i najczęściej wykorzystywane metody montowania tarasu:

  • Budowanie na legarach z wykorzystaniem klipsów startowych – legary są rozkładane wprost na wyrównanej i utwardzonej powierzchni, czyli na przykład na betonowej wylewce. Legary są przytwierdzane do tego podłoża z wykorzystaniem kleju elastomerowego, można także wykorzystać kołki rozporowe. Na legary nakładane są drewniane deski, z których wykonana będzie główna część konstrukcji tarasu. Najpierw trzeba przytwierdzić deski do legarów z wykorzystaniem specjalnych klipsów startowych.
  • Montowanie z wykorzystaniem wkrętów – tutaj wykonawca konstrukcji musi wybrać deski, które posiadają specjalne, wywiercone otwory na wkręty. Po ustawieniu desek w odpowiedniej odległości przytwierdzamy je do podłoża za pomocą wkrętów. Warto wybrać wkręty ze stali nierdzewnej, ponieważ cechują się one dobrą odpornością na wpływ wilgoci czy skrajnych temperatur. Wkręty powinny być dwa razy dłuższe od pomiaru grubości deski tarasowej.

admin

No Comments

Post a Comment