Jak uodpornić deski tarasowe na działanie pogody?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Jak uodpornić deski tarasowe na działanie pogody?

Jak uodpornić deski tarasowe na działanie pogody?

Lato trwa w najlepsze. W polskich warunkach atmosferycznych wiąże się ono z upałami występującymi na zamianę z silnymi burzami, a nawet gradem. Tak zmienna pogoda wpływa na wygląd naszego tarasu. Przez lata możemy zauważyć jak materiał, z którego jest wykonany, ulega paczeniu, blaknięciu, a czasem nawet pleśnieniu. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jak nie dopuścić do takich sytuacji.

Najpopularniejszymi, ze względu na ich estetyczną wartość, materiałami do budowy tarasu są drewno oraz kompozyt. Pod wpływem warunków atmosferycznych te dwa materiały zachowują się inaczej, dlatego osobno omówimy proces ich konserwacji.

Taras drewniany – wieloetapowa pielęgnacja

Niezwykle estetyczny wygląd naturalnego drewna to niepodważalny argument, by zdecydować się właśnie na taras drewniany. Szeroka gama kolorystyczna dostępnych materiałów, od jasnego modrzewiu syberyjskiego, przez ciepło pomarańczowy cedr, aż po wpadające w czerwień bangkirai sprawiają, że drzewa egzotyczne możemy w łatwy sposób dopasować do aranżacji otoczenia.

Konserwacja tarasu drewnianego nie może zakończyć się na regularnym myciu. To oczywiście jest także istotne dla zachowania estetycznego wyglądu desek, jednak nie wystarczy. Czyszczenie desek powinno zawierać w sobie także szczotkowanie – tylko w ten sposób pozbędziemy się całego kurzu i innych zanieczyszczeń. Kolejnym etapem powinno być coroczne nałożenie na deski warstwy zabezpieczającego lakieru do desek tarasowych. Zarówno czyszczenie (szczególnie przy pomocy twardych szczotek), jak i lakierowanie tarasu powinniśmy wykonywać z dużą ostrożnością, gdyż drewno (w zależności od gatunku) może być podatne na mechaniczne uszkodzenia, które będą mocno widoczne. Co kilka lat wskazana jest kompleksowa renowacja desek, dzięki której nasz drewniany taras będzie wyglądał jak nowy!

Kompozyt drewna – łatwy do czyszczenia i konserwacji

Dużo łatwiej zachować nienaruszony wygląd tarasu wykonanego z kompozytu. Kompozyt drewna jest bowiem mieszanką naturalnego drewna i tworzywa sztucznego. Taka formuła daje materiałowi niezwykłą trwałość i odporność, tak na uszkodzenia mechaniczne, jak i wpływ warunków atmosferycznych.

Aby wyczyścić kompozyt drewna, zazwyczaj wystarczy sama woda pod ciśnieniem, a do bardziej kłopotliwych plam wystarczą środki czyszczące przeznaczone do mycia kompozytu. Co jakiś czas warto jednak deski kompozytowe odświeżyć. Ich konserwacja jest jednak wyjątkowo łatwa i opiera się na nałożeniu niewielkiej ilości oleju do desek kompozytowych.

Taras, zarówno drewniany, jak i kompozytowy, powinien służyć nam przez wiele lat w nienaruszonym stanie. Kupując nawet najlepsze materiały do jego budowy, musimy być jednak świadomi, że regularna pielęgnacja i konserwacja pomoże nam w jak najlepszym utrzymaniu drewna lub kompozytu. Zachęcamy więc, by stosować się do zaleceń producentów desek lub firm zajmujących się budową i montażem tarasów dotyczących pielęgnacji tarasów.

admin

No Comments

Post a Comment