Jak malować taras?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Jak malować taras?

Jak malować taras?

Jak malować taras?

Taras to dla wielu z nas wyjątkowe miejsce, gdzie spędzamy wolny czas z rodziną, odpoczywamy, organizujemy spotkania z bliskimi osobami. Jest także istotnym elementem całego wystroju domu, dlatego już na etapie projektowania i budowy decydujemy o jego wyglądzie. Jednak co jakiś czas mamy ochotę zmienić wygląd elewacji i aranżacji naszego domu – wtedy przeprowadzamy renowację tarasu, a w tym jego malowanie. W tym artykule podpowiadamy, jak poprawnie malować taras.

Przed malowaniem

Nie powinniśmy zabierać się za malowanie przed wykonaniem kilku niezbędnych czynności. Wszystkie one służą temu, aby cały proces przebiegał sprawnie, bezpiecznie i korzystnie dla dobrego stanu tarasu – wtedy będziemy mogli dłużej cieszyć się jego użytkowaniem. Co musimy wykonać przed malowaniem?

  • Dokładny przegląd tarasu – dzięki temu nie ominiemy potencjalnych usterek czy jakichkolwiek szkód. Zwłaszcza po upływie sezonu jesiennego i zimowego musimy szczegółowo obejrzeć taras, aby znaleźć ewentualne pęknięcia, przetarcia, odłamania. Wtedy jesteśmy w stanie oszacować, jak duży musi być nasz budżet przeznaczony na renowację i malowanie. Należy pamiętać, że wszystkie uszkodzone deski tarasu muszą być usunięte i wymienione na nowe.
  • Czyszczenie – następny krok to mycie desek tarasowych. Usunięcie wszelkich zabrudzeń stworzy czystą i świeżą bazę do malowania. Dobrze przystąpić do mycia za pomocą delikatnych środków, czasem wystarczy szare mydło i woda. Wtedy mamy pewność, że nie uszkodzimy desek. Po myciu substancje, których użyjemy do malowania, będą rozprowadzać się równomiernie.
  • Szlifowanie – podobnie jak w przypadku malowania ścian wewnątrz budynku, na tarasie także powinniśmy mieć równą powierzchnię do malowania. Dlatego po czyszczeniu dodatkowo szlifujemy.

Malowanie

Malowanie tarasu możemy przeprowadzić na różne sposoby – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

  • Impregnacja i podkreślenie pierwotnego wyglądu drewna – niektórzy decydują się wyłącznie na podkreślenie naturalnego piękna desek. Zwłaszcza tarasy z drzewa egzotycznego posiadają deski o unikatowym wyglądzie. W takim wypadku wystarczy pokryć je impregnatem, na przykład specjalnym olejem, aby przedłużyć żywotność konstrukcji.
  • Zmiana odcienia desek – możemy wykorzystać impregnat barwiony, za pomocą którego jednocześnie zabezpieczymy deski i nadamy im inny odcień, na przykład ciemniejszy od naturalnego koloru drewna.
  • Farbowanie na nowy kolor – to propozycja dla tych, którzy nie chcą jedynie podkreślać czy zmieniać odcienia desek, a nadać im zupełnie nowy wygląd. Po przeglądzie, wymianie desek, czyszczeniu i szlifowaniu malujemy taras farbą o wybranym kolorze, a następnie impregnujemy. Mamy możliwość wyboru z dziesiątek różnych wersji kolorystycznych.

admin

No Comments

Post a Comment