Jak chronić taras?

PKCONSTRUCTION / Bez kategorii  / Jak chronić taras?

Jak chronić taras?

Taras to przedłużenie naszego domu – miejsce, gdzie odpoczywamy i relaksujemy się po długim dniu pracy, podczas weekendu lub wakacji. Niektórzy spędzają czas z rodziną, inni lubią organizować imprezy w ogrodzie, a taras jest wtedy bardzo przydatny. Aby móc cieszyć się pełnią możliwości, jakie daje nam taras, warto odpowiednio o niego dbać – wtedy posłuży przez długi czas. W tym artykule podpowiadamy, jak efektywnie chronić taras.

Odpowiednia konstrukcja

Już na etapie budowania tarasu warto sprawdzić, czy projektant i ekipa zadbali o korzystną konstrukcję. W okolicy tarasu powinny znaleźć się spadki, które pomogą odprowadzać wodę. Jeżeli ich nie ma, należy zadbać o to, by taras był nachylony pod kątem około 1,5% jego wysokości. W ten sposób zadbamy o właściwą hydroizolację, a deszczówka czy roztopiony śnieg nie będą zalegać na deskach. Dobry system tarasowy powinien być dopasowany do terenu, na którym jest budowany i konstruowany z myślą o różnych warunkach atmosferycznych – jeżeli nasz taras to przedłużenie innego pomieszczenia w domu i znajduje się na takim samym poziomie, należy zapobiec ewentualnemu przekazywaniu wilgoci i wody do środka domu.

Dbanie o taras na co dzień – czyszczenie i przygotowanie

Jest równie istotne, co odpowiednia konstrukcja. Dzięki temu większe, sezonowe porządki nie będą tak uporczywe. Ważne jest więc regularne zmiatanie tarasu, jeżeli wokół niego znajdują się drzewa i mniejsze rośliny – możesz użyć także dmuchawy, uważaj jednak z grabiami, aby nie zarysować desek tarasu.

Jeżeli Twój taras jest zbudowany z drewna naturalnego, musisz oczyszczać go z wszelkiego brudu regularnie. Deski kompozytowe pozwalają na nieco większą swobodę, możesz ograniczyć się do usuwania śniegu w sezonie zimowym.

Koniecznym warunkiem do skutecznego zabezpieczenia tarasu jest jego dokładna impregnacja. W tym celu wybierz stosowny preparat do danego rodzaju drewna i pokryj nim deski jeszcze przed sezonem użytkowania tarasu. Potem regularnie impregnuj taras przed każdym sezonem zimowym – pamiętaj, że impregnacji nie wolno przeprowadzać w temperaturze niższej niż 5 stopni Celsjusza.

Impregnacja i hydroizolacja sprawią, że taras będzie zabezpieczony przed korozją i przeciekaniem. Alternatywą dla impregnacji jest olejowanie – jak wskazuje nazwa, do jego wykonania używamy specjalnych olejów do desek tarasowych. Pamiętaj jednak, że olejujemy samo drewno, więc musisz pozbyć się pozostałej warstwy lakieru czy też farby.

admin

No Comments

Post a Comment