Jak budować pergolę?
Jeżeli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie niezwykłe miejsce, w którym możesz odpoczywać, a jednocześnie będzie ono w unikatowy sposób zdobić ogród, zdecyduj się na wybudowanie pergoli. To doskonała alternatywa dla tarasu. Polecamy ją osobom, które chcą postawić na nietuzinkowe rozwiązanie w swoim ogrodzie. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób wygląda montaż i projektowanie pergoli, zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Wstępne przygotowania
Na początku konieczne jest dobre zaplanowanie budowy i ustawienia pergoli. Jak ma wyglądać Twoja wymarzona pergola? Preferujesz taką o okrągłym kształcie, czy może wolisz, aby była sześciokątem o widocznych kątach lub też kwadratem? Czy chcesz, aby pergola posiadała niskie ścianki? Jakiego rodzaju drewno wolisz wykorzystać? Wszystko to jest niezwykle istotne w przypadku planowania budowy pergoli.
Kolejny istotny aspekt w planowaniu tego typu budowy to umiejscowienie. Musisz wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką dysponujesz, ponieważ to ona sprawia, że możemy zdecydować się na bardziej lub mniej przestrzenną pergolę. Warto także dokładnie przemyśleć punkt ogrodu, w którym stanie pergola. Dobrym wyborem mogą być kąty ogrodu, bądź też samo centrum tej przestrzeni. Jeżeli posiadasz także taras, warto nieco oddalić od niego pergolę.
Budowa i montaż pergoli
Pergolę można wybudować właściwie z każdego rodzaju drewna. Montaż pergoli jest wykonywany z drzew egzotycznych, takich jak masaranduba z ziem Brazylii, z drzew zimniejszych regionów jak modrzew syberyjski czy też z klasycznego dębu. Niezwykle praktyczny jest również kompozyt drewna, ponieważ imituje wygląd drewna w sposób tak dokładny, że różnica jest niemal niezauważalna, a jednocześnie jest wytrzymały i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji czy konserwacji.
Jeżeli zdecydujesz się na naturalne drewno, przed budową musi ono być odpowiednio wyczyszczone i zaimpregnowane lub lakierowane. Warto także zwrócić uwagę, czy drewno zostało wyszlifowane i odtłuszczone.
Pierwszym krokiem w samym montażu jest wykonanie podstawy. Montaż pergoli jest prostszy niż montaż tarasu, ponieważ nie trzeba w tym przypadku tworzyć fundamentu z betonowej wylewki.
Do ustawienia pergoli potrzebne będą specjalne kotwy, które przypominają kostkę z ostrzem wbijanym w grunt. Na kotwach, które zostały precyzyjnie wyrównane i wbite tak, aby były stabilne, ustawiamy słupy. Ich liczba zależy od kształtu pergoli, na jaką się zdecydujesz. Nie można zapomnieć o dokładnym wymierzeniu odległości. Słupy powinny być przytwierdzone do kotwy z wykorzystaniem takich elementów jak wkręty.
Do słupa powinny być zamontowane belki na górze, które będą połączone pod wybranym Ciebie kątem. Jeżeli pergola ma być zadaszona, na tym etapie odbywa się umiejscowienie dachu.
Po zakończeniu montażu pozostaje jedynie dekoracja według Twoich preferencji.
No Comments