Wkomponuj taras drewniany w architekturę i aranżację domu

PKCONSTRUCTION / Articles  / Wkomponuj taras drewniany w architekturę i aranżację domu

Wkomponuj taras drewniany w architekturę i aranżację domu

Wiele osób na budowę drewnianego tarasu decyduje się nie w momencie projektowania domu, ale znacznie później, gdy dom został już wybudowany i urządzony tak z zewnątrz, jak i wewnątrz. W tej sytuacji postawienie tarasu może sprawić, że budynek straci swój pierwotny charakter i styl. W jaki sposób tego uniknąć? Jak zaaranżować nową przestrzeń, by pasowała do zastanej architektury?

Taras drewniany widziany z salonu

Rozpoczynając projektowanie tarasu, wejdźcie do swojego salonu i dokładnie przypatrzcie się jego stylowi. Jaka kolorystyka w nim dominuje? Z jakiego budulca wykonana jest podłoga? Najlepiej, by materiał podłoża salonu był taki sam lub możliwie najbardziej zbliżony do budulca tarasu. Na szczęście dzisiejsze możliwości kolorystyczne są duże i renomowane firmy oferują deski tarasowe w najróżniejszych odcieniach.

Spójna kolorystyka to jednak nie wszystko. Pamiętajcie, że styl umeblowania tarasu nie powinien odbiegać od stylu mebli salonowych. Jeśli nie jesteście w stanie zrobić gruntownej wymiany mebli, warto połączyć oba pomieszczenia wspólnymi akcentami – te same koce położone na oparciach foteli, podobna barwa oświetlenia – takie szczegóły dodadzą harmonii Waszemu domowi.

Budowa tarasu drewnianego może stać się pretekstem do optycznego powiększenia salonu. W jaki sposób uzyskać większą przestrzeń? Wystarczy maksymalnie przeszklić ścianę łączącą salon z tarasem. Duże, podwójne drzwi wpuszczą do wnętrza światło i wyeliminują tłamszącą przestrzeń przeszkodę, jaką jest zwykła ściana domu.

Taras drewniany widziany od strony podwórza

Aranżując swój taras, musicie brać pod uwagę nie tylko salon. W końcu dom oglądany jest także z zewnątrz. Chcąc uniknąć wrażenia, jakoby taras został na siłę „doklejony” do bryły,  powinniście przyjrzeć się dokładnie otoczeniu. Podwórza na ogół mają swoją charakterystyczną roślinność. Taras także nie powinien pozostać bez elementów zieleni. Za pomocą naturalnej roślinności sprawisz, że idealnie wkomponuje się w teren wokół domu. Jeśli planujesz budowę pergoli przy tarasie lub jako osobny element architektury ogrodowej – zadbaj, by była spójna kolorystycznie i materiałowo ze stylem działki.

Te proste i niedrogie podpowiedzi mogą sprawić, że nikt nie pozna, czy taras planowałeś już na etapie projektu domu, czy też powstał dużo później. Tak harmonijnie urządzona przestrzeń stanie się o wiele przyjemniejszym miejscem do życia!

admin

No Comments

Post a Comment