Śnieg na tarasie drewnianym – co robić?

PKCONSTRUCTION / Uncategorized  / Śnieg na tarasie drewnianym – co robić?

Śnieg na tarasie drewnianym – co robić?

Tarasy drewniane, choć zapewniają wyjątkowe wrażenia estetyczne, wymagają też znacznie bardziej zaawansowanych prac pielęgnacyjno-konserwacyjnych niż tarasy kamienne czy kompozytowe. Najwięcej mówi się oczywiście o odpowiednim przygotowaniu tarasu drewnianego na obfitujący w opady deszczu i przymrozki sezon jesienno-zimowy. Ale jak postępować w pierwszych miesiącach nowego roku, gdy śnieg pokryje taras?

Śnieg a tarasy drewniane

Dla posiadaczy tarasów drewnianych ostatnie zimy z pewnością były łaskawe. W tym roku zdarzają się jednak okresy, w których biały puch potrafi utrzymywać się na chodnikach i trawnikach nawet przez kilkanaście dni. Warto zatem zastanowić się, jak pokrywa śniegu wpływa na kondycję tarasów drewnianych i jak należy postępować, gdy utrzymuje się on na parkiecie przez dłuższy czas.

Polska zima, szczególnie w centralnej części kraju – Warszawie czy Poznaniu, kojarzy się z dużymi wahaniami temperatur i śniegiem na zmianę zamarzającym i topniejącym. Takie sytuacje oczywiście niekorzystnie wpływają na naturalny materiał, jakim jest drewno.

Największym wyzwaniem dla tarasu drewnianego są okresy roztopów i zamarzania. Topniejący śnieg może wnikać w drewno, a następnie, przy spadkach temperatury, zamarzać. Podczas zamarzania woda powiększa swoją objętość, w efekcie czego mogą pojawić się pęknięcia, zniekształcenia i przebarwienia desek oraz pleśnienie drewna.

Jak często i czym odśnieżać taras drewniany?

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie negatywnych skutków osadzania się na tarasie śniegu jest – oczywiście obok odpowiedniego przygotowania tarasu drewnianego na zimę – jego regularne odśnieżanie. Jak często należy to robić? Powiedzmy sobie wprost – najczęściej, jak to możliwe. Śnieg może wyrządzić drewnianym deskom wiele szkód, więc najlepiej jest zadbać o to, by warstwa białego puchu była systematycznie zrzucana z tarasu.

Trzeba jednak uważać, by samemu nie zniszczyć tarasu drewnianego. Deski są podatne na uszkodzenia, dlatego najlepiej jest używać plastikowej szufli, która jest nieco delikatniejsza od metalowej. Warto też pamiętać, że śnieg powinien być usuwany wzdłuż ryflowania – w innym przypadku łatwo jest zadrapać deski.

Podczas odśnieżania należy też wystrzegać się stosowania soli przyspieszającej topnienie. Może ona zniszczyć taras drewniany, powodując jego przebarwienia, a także usunąć znajdujący się w deskach olej. Stosowanie się do powyższych wskazówek oraz profesjonalne zakonserwowanie trasu na zimę sprawi, że będzie można cieszyć się nim przez długi czas.

admin

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.