Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę?
Okres zimowy zbliża się coraz większymi krokami. Dla posiadaczy drewnianych tarasów oznacza to tyle, że należy zastanowić się nad tym, jak odpowiednio zabezpieczyć je na tę porę roku. Nie ma znaczenia, z jakiego naturalnego drewna wykonano powierzchnię wypoczynkową – jeśli nie chcesz, by budowa tarasu poszła na marne, odpowiednio wcześnie musisz zainteresować się ochroną desek przed niskimi temperaturami i wilgocią.
Dlaczego deski drewniane niszczą się zimą?
Profesjonalna budowa tarasów ogrodowych odbywa się najczęściej z użytkiem drewna, które jest fabrycznie zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Minusem tarasów drewnianych jest jednak to, że wymagają regularnej pielęgnacji, dlatego impregnację trzeba powtarzać minimum raz do roku w okresie jesiennym.
Co stałoby się z tarasem drewnianym gdyby nie był odpowiednio zabezpieczony na zimę? W okresie jesienno-zimowym taras jest narażony na niskie temperatury, dużą wilgoć i wahania temperatur. Takie połączenie jest zabójcze dla niechronionego odpowiednio drewna. Powstałe na skutek opadów śniegu czy deszczu krople wody wsiąkają w szczeliny i rowki znajdujące się w deskach, a następnie – przez wahania temperatury – „rozsadzają” je od środka. Efektem tego będzie taras drewniany popękany, odkształcony, a w skrajnych sytuacjach spróchniały. Wówczas nie pozostanie nic innego jak kosztowna modernizacja lub budowa tarasu od nowa.
W jaki sposób chronić tarasy drewniane na zimę?
Wbrew temu, co może się wydawać, zabezpieczenie tarasu drewnianego na zimę nie jest bardzo skomplikowane i z uwagi na położenie geograficzne Polski, przebiega tak samo w Warszawie, Gdyni czy Krakowie. Kluczem do sukcesu jest przeprowadzenie prac zabezpieczających odpowiednio wcześnie – najczęściej zaleca się początek października, ale z uwagi na to, że w ostatnich latach jesień i zima są nieco cieplejsze, zabezpieczenie można wykonać także na początku listopada.
Przy impregnacji tarasu drewnianego należy pamiętać o dwóch rzeczach: jego powierzchnia musi być sucha i czysta, a warunki pogodowe sprzyjające. Trzeba zatem „wstrzelić” się w nieco cieplejsze, bezwietrzne dni bez opadów.
Samo zabezpieczenie tarasu drewnianego jest natomiast bardzo proste. Musisz po prostu zaopatrzyć się w odpowiedni olej do impregnacji (nie warto tu oszczędzać i kupować tanich impregnatów od nieznanych producentów), a następnie dużym pędzlem o gęstym włosiu dokładnie rozprowadzić go po całej powierzchni. Następnie taras drewniany powinien schnąć przez około dobę. Ta prosta – choć być może żmudna i nieco kosztowna – czynność pozwoli Ci cieszyć się pięknym tarasem ogrodowym przez cały rok.
No Comments