Budowa drewnianych tarasów – jakie deski wybrać?
Każdy właściciel domu jednorodzinnego, który ma do dyspozycji dużą działkę z ogrodem, chciałby mieć elegancki, przydomowy taras. Stylowy taras drewniany to nie tylko praktyczne miejsce wypoczynkowe, ale również estetyczna wizytówka domostwa. Żeby jednak można było cieszyć się nim przez długie lata, musi być starannie przemyślany. A budowa drewnianego tarasu wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Największe wątpliwości dotyczą oczywiście desek.
Taras drewniany – dlaczego warto?
Zanim odpowiemy na pytanie, jakie deski będą najlepsze, sprawdźmy, dlaczego w ogóle warto zainwestować w taras drewniany kosztem – na przykład – kamiennego czy kompozytowego. Oczywiście drewno wymaga bardziej skomplikowanej pielęgnacji, ale daje znacznie lepsze efekty wizualne – takie miejsce wypoczynkowe jest cieplejsze i bardziej naturalne. Warto też zauważyć, że tarasy drewniane bardzo dobrze prezentują się zarówno na wsiach, jak również w dużych miastach, takich jak Warszawa.
Taras drewniany jest także wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Podłoże – w przeciwieństwie do betonowego – jest przyjemne w dotyku, a także nie nagrzewa się nadmiernie, co jest największą wadą powierzchni kompozytowych.
Jakie drewno wybrać na taras drewniany?
Deski użyte do budowy drewnianych tarasów powinny się cechować przede wszystkim odpowiednią twardością (od 19 do 26 mm), grubością i odpornością na niekorzystne czynniki pogodowe. Takie właściwości zapewnia przede wszystkim drewno egzotyczne, które dodatkowo kojarzy się z elegancją i prestiżem. Odpowiednie będą między innymi deski z drewna marbau, massaranbuda, kempas czy bangkirai.
Budowa drewnianych tarasów z drewna egzotycznego ma oczywiście swoje wady – za prestiż, elegancję, egzotykę i wytrzymałość trzeba sporo zapłacić. Alternatywą pozostają deski z drewna krajowego.
Drewno krajowe – alternatywa dla egzotyki
Drewno krajowe, jak na przykład sosnowe czy dębowe, cechują się niską twardością i małą wytrzymałością na wilgoć, deszcz czy śnieg. Tworzy też dobre środowisko do rozwojów grzybów i pleśni. Nie jest jednak, że zupełnie nie sprawdzą się na tarasie drewnianym. Będą one doskonałym wyborem na przykład w przypadku zadaszonego miejsca wypoczynkowego, które nie będzie tak narażone na opady. Co więcej, wybierając drewno krajowe należy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji – z pewnością niezbędne okażą się specjalne impregnaty i oleje. Taki taras drewniany z pewnością posłuży nawet kilkanaście lat.
No Comments
Sorry, the comment form is closed at this time.