Jak olejować taras drewniany po zimie?

PKCONSTRUCTION / Uncategorized  / Jak olejować taras drewniany po zimie?

Jak olejować taras drewniany po zimie?

Zima – szczególnie mroźna – to bardzo wymagający okres dla tarasów drewnianych. Niskie temperatury, śnieg, lód i zalegająca woda dość znacząco wpływają na kondycję naturalnego materiału, co sprawia, że po ustaniu ostatnich przymrozków taras drewniany powinien zostać odnowiony. Każdego roku proces taki powinien obejmować kilka kroków, a najbardziej wymagającym etapem jest olejowanie desek. Jak je przeprowadzić krok po kroku?

Jak przygotować tarasy drewniane do olejowania?

Olejowanie tarasu drewnianego po zimie – tak jak inne etapy jego pielęgnacji – często wiążą się z wieloma wątpliwościami i pytaniami. Zwłaszcza osoby, które po raz pierwszy podejmują się odnawiania desek, mogą mieć problemy z profesjonalnym przeprowadzeniem pielęgnacji. Warto zatem wiedzieć, że zanim przystąpimy do olejowania, taras należy odpowiednio do tego przygotować.

Na początku warto przeprowadzić dokładne oględziny całego tarasu – oszacować poziom jego zabrudzenia i odnotować ewentualne uszkodzenia. Ostatnie zimy, przynajmniej w takich miastach jak Warszawa, Poznań czy Wrocław, są jednak dość łagodne, więc powinno obyć się bez większych usterek. Jeśli ich nie ma, możemy przejść do mycia powierzchni.

Czyszczenie tarasu drewnianego najlepiej wykonywać przy pomocy zwykłej szczotki nawilżonej wodą, a w razie trudniejszych zabrudzeń – wodą zmieszaną ze specjalnym preparatem do mycia tarasów drewnianych. Następnie deski powinniśmy zostawić do całkowitego wyschnięcia. Kolejnym etapem jest szlifowanie powierzchni oraz nałożenie bezbarwnego impregnatu. W momencie, gdy taras drewniany jest czysty i suchy, można przejść do olejowania.

Olejowanie tarasu krok po kroku

Olejowanie tarasu drewnianego nie jest zadaniem skomplikowanym, trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim należy monitorować prognozę pogody, bo olejowanie powinno odbywać się podczas ciepłych i słonecznych dni. Najlepiej wbić się w kilkudniowy okres, który nie przyniesie opadów deszczu.

Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie olejowanie przy pomocy teleskopowej szczotki zamontowanej na długim kiju. Pamiętaj jednak, że do prac wykończeniowych przyda się także niewielki pędzel, na przykład pędzel malarski o nieco twardszym włosiu.

Olejowanie tarasu drewnianego składa się z dwóch etapów. Nałożenie pierwszej warstwy oleju najlepiej jest zaplanować na wczesny ranek (ok. godziny 8-9), ponieważ po upływie 10-12 godzin należy wykonać powtórne olejowanie. Nie musimy chyba dodawać, że lepiej nie robić tego po zmroku. Po skończonej pracy taras drewniany powinien być pozostawiony do całkowitego wyschnięcia.

admin

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.